-

MarekBudzisz

Komentarze użytkownika

@Dwie katastrofy jednego dnia (12 października 2018 18:11)

Szanowny Panie. Nie mogę dyskutować z brakiem wiedzy. Proszę zwrócić uwagę na to, że europejski przemysł kosmiczny jest znacznie młodszy od rosyjskiego - największy podmiot EADS powstał z fuzji czterech firm w 2000 roku, a projekt Ariane, pierwotnie francuski ruszył dopiero w 1979 roku. Gołym okiem widać, że zarówno tradycje techniczne, zasób wiedzy, kadry i dokonania plasowały Rosję na znacznie lepszej pozycji, więc nie zyskuje a traci udział w rynku.

Używanie przez Pana pod moim adresem terminu rusofobia, czyli odczucie irracjonalne nie oparte na wiedzy i znajomości przedmiotu, jest w moim rozumieniu obelgą i daję Panu ostatnie ostrzeżenie. Oceniam bardzo krytycznie Rosję nie dlatego, że cierpię na jakąś fobię, ale z tego powodu, że znam jej politykę ...

MarekBudzisz
13 października 2018 18:42

@Już nie rusofobia, ale holenderski flash mob. Czy Rosja dąży do zwarcia? (5 października 2018 09:34)

Szanowny Panie. Nie odpowiem na Pańskie insynuacje. A jak Pan skomentuje fakt, że 305 agentów GRU zarejestrowało swe samochody służbowe w łatwo dostepnym rejestrze, niektórzy z nich podali nawet adres siedziby GRU. Piszą o tym portale - proszę zajrzeć - https://www.bellingcat.com/news/2018/10/04/305-car-registrations-may-point-massive-gru-security-breach/, podaję tez link po rosyjsku, może będzie łatwiej Panu czytać - https://theins.ru/politika/120430.

To może będzie dla Pana mało przyjemna lektura, niezwyciężone rosyjskie służby, a tu taka wpadka. Życzę miłego wieczoru.

 

MarekBudzisz
6 października 2018 23:15

@O tym, jak Rosja organizując ćwiczenia wojskowe o pokój się troszczy. (16 września 2018 15:54)

Problem w tym, że te wszystkie nawiązujące do realpolitik odniesienia nie uwzględniają tego jakim państwem jest współczesna Rosja i jakiej ewolucji podlega jej system rządów w ostatnich 20 latach. W związku z tym problemem nie jest dryf z rosyjskim prądem, ale to gdzie nas ten prąd może doprowadzić.

MarekBudzisz
16 września 2018 19:08

@Rosyjska Cerkiew traci Ukrainę, ale czy tylko Cerkiew? (9 września 2018 13:21)

Polecam książkę pp. Parafianowicza i Potockiego pt. Kryształowy fortepian, którzy bez sentymentów opisują karierę polityczną Poroszenki. Tak nawiasem mówiąc przy jej lekturze miałem nieodparte wrażenie, że tak jak dziś na Ukrainie  uprawiało się politykę w I Rzeczpospolitej, w której sejm i senat zdominowane były przez ówczesnych oligarchów i ich famulusów. Dzięki tej lekturze lepiej też rozumiem ówczesną niechęć Koroniarzy do kresowiaków, bo w takiej Ziemi Łęczycko - Sieradzkiej z której się wywodzę nie było majątków prywatnych (majątków Kościoła nie liczę) powyżej 500 ha. I w Koronie bylismy blisko ideału ówcześnie pojmowanej demokracji stanu szlacheckiego (piszę my, choć moja ro ...

MarekBudzisz
9 września 2018 17:42

@Koszta rosyjskiej polityki wstawania z kolan. (5 września 2018 09:49)

W tekście dość wyraźnie zaznaczam, że są to obliczenia p. Illarionowa, skądinąd uznanego i szanowanego w Rosji ekonomisty. Musiał Pan przeoczyć tę informację.

MarekBudzisz
5 września 2018 19:06

@Koszta rosyjskiej polityki wstawania z kolan. (5 września 2018 09:49)

Ostatnie informacje z trwającego soboru w Konstantynopolu sa następujące - sobór uznał, że samodzielnie jest w stanie wydać tomos, tj. zarządzenie w sprawie autokefalii. Jest to fundamentalna zmiana, bo do tej pory uznawano, że potrzebna jest w tyn celu zgoda wszystkich kościołów prawosławnych w tym rosyjskiego. Decyzja ta otwiera furtkę do wydania zgody, czego można się spodziewać myślę, że już niedługo. Z historycznego punktu widzenia jest to zmiana fundamentalna. W najbliższym czasie mam zamiar coś na ten temat napisać.

MarekBudzisz
5 września 2018 19:05

@W Konstantynopolu zapachniało Skripalem a na Ukrainie wojną. (1 września 2018 15:01)

Szanowny Panie. Radziłbym zastapić epitety jakimś argumentem. Ja nie wiem kto stoi za zamachem, zauważam tylko zbieżność przekazu Moskwy oraz władz tzw. republiki ludowej, Dostrzegam też, że nie mając jakichkolwiek wyników dochodzenia już wiedzą kto i po co to zrobił. Ja nie wiem, ale widzę, że Pan wie, proszę podzielić się swoją wiedzą i źródłami.

MarekBudzisz
1 września 2018 18:36


@Główny cel Moskwy – jak osłabić jedność kolektywnego Zachodu. (11 lipca 2018 11:40)

Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że w "żywym pieniądzu" to jest raptem jakieś 10 mld dolarów przy PKB ok. 500 mld. Rosja przeznacza na zbrojenia ok. 80 mld, przy gospodarce 1500 mld. Dysproporcja się pogłębia z każdym rokiem. Jest oczywiście kwestia efektywności, ale nawet gdyby założyć, że jesteśmy dwa razy bardziej efektywni niż Rosjanie, a nie jesteśmy, to musielibyśmy podwoić nasze wydatki. Nie robimy tego, tylko zapowiadamy, mimo, iż szczycimy się najszybszym wzrostem gospodarczym w Europie.

 

 

MarekBudzisz
11 lipca 2018 14:43

Strona 1 na 1.